user warning: Expression #1 of ORDER BY clause is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'kund_hadis.s.timestamp' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by query: SELECT u.uid, u.name, MAX(s.timestamp) AS timestamp FROM termal_users u INNER JOIN termal_sessions s ON u.uid = s.uid WHERE s.timestamp >= 1638699147 AND s.uid > 0 GROUP BY u.uid, u.name ORDER BY s.timestamp DESC LIMIT 0, 10 in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/public_html/modules/user/user.module on line 819.

KURAN\\\'IN VE KURAN OKUMANIN FAZİLETİ

Kuran-ı Kerim okumak, Allah (cc)’ın müminleri yükümlü kıldığı önemli bir ibadettir. Resulullah Efendimiz (sav) Kuran okumaya başlamadan önce "Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınıyorum" ya da "Allah’ım şeytan’ın kışkırtmasından, üflemesinden ve fısıldamasından sana sığınırım" derdi. (Ebu Davud)

Resulullah Efendimiz (sav), Kuran’ı okumanın ve onu okumayı öğretmenin fazileti üzerinde önemle durmuştur. Kuran’ı okumayı, onu uygulamanın başlangıcı olarak görmüştür. Peygamber Efendimiz (sav) bu konuda şöyle buyurmuştur: "Kuran okuyunuz, zira Kuran. okuyanlarına kıyamet günü şefaatçi olur." (Müslim)

Kuran ve onunla amel eden kimseler mahşer yerine getirilirler. Bakara ve Al-i İmran sureleri, kendilerini okuyup amel eden kimseler hakkında birbiriyle "Ben şahadet edeceğim" diye yarışarak o kimselerin önlerine gelirler. (Müslim)

"Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğreten ve onu öğrenendir." (Buhari-Müslim)

"İki kimse gıpta edilmeye şayandır: Birisi Kuran öğrenmiş ve onunla gece gündüz meşgul ve muktezasiyle amil olandır. Diğeri de Allah’ın kendisine mal ihsan ettiği kimselerdir ki gece gündüz o malı Allah yolunda sarfeder." (Buhari-Müslim)

"Kuran’ı oku da yüksel. Okuduğun nisbette cennet basamaklarından yukarı çık. Dünyada teenni ile okuduğun gibi cennette de öyle oku. Çünkü senin cennette yerleşeceğin yer, okuduğun ayetin son noktasıdır. Ne kadar okursan o kadar yükselirsin." (Ebu Davud-Tirmizi)

"Herhangi bir cemaat bir evde toplanıpta Kuran-ı Kerim’i okur, aralarında mukabele ederlerse, kalpleri sükunet bulur, rahat ederler. Allah’ın rahmeti onları kaplar. Melekler onları kuşatır. Cenab-ı Hak da onları kendi nezdindekiler arasında zikreder." (Müslim)

"Allah katında Kuran’dan daha üstün şefaatçi yoktur. Ne peygamber, ne melek ne başkaları." (Taberani)

"Kuran’ı duygulanarak okumayan bizden değildir." (Buhari)

Resulullah Efendimiz (sav)’in hadislerine göre Kuran-ı Kerim okumanın adabı:

1) Önce abdest almalı, yüzünü kıbleye dönmeli ve namazda oturur gibi mütevazi şekilde oturmalıdır.
2) Peygamberimiz (sav), "Kuran-ı Kerim’i üç günden önce okuyup bitiren ahkamını anlayamaz" buyurmuştur. Bu yüzden Kuran okunurken manası düşünülerek okunmalıdır.
3) Her ayetin hakkını vererek okumalıdır. Peygamberimiz (sav), içinde azap geçen ayetlerde Allah (cc)’a sığınır, rahmet ayetlerinde Allah (cc)’tan rahmet isterdi.
4) Gösteriş manası çıkarılabilecek şekilde veya namaz kılanların namazlarını karıştıracak şekilde okunmamalıdır. Peygamberimiz (sav) "Sessiz Kuran-ı Kerim okumanın sesli okumaya üstünlüğü, gizli verilen sadakanın açıktan verilen sadakaya üstünlüğü gibidir" buyurmuştur. (Buhari)
5) Güzel sesli okumaya gayret etmelidir. Resulullah Efendimiz (sav) "Kuran-ı Kerim’i güzel ses ile süsleyiniz" buyurmuştur. Okuyanın sesi ne kadar güzel olursa dinleyene etkisi o kadar fazla olur.
6) Kuran’ı okuyanın kalbinde büyüklüğünü hissetmesi gerekir. Okuyan, bunu hiç unutmayıp kalbini buna hazır bulundurmalı ve gafil olmamalıdır.

kuran nedir

sevgili kardeşlerim kuranı kerim bir ögüttür küranı kerim her insanın okuması greken ama anlıyarak okuası gerken allahın ınsanlara ögütüdür kuranı sevap kazanmak için okunacak bir kitap degildir ölülere okunacak kitap hiç degildir kuranı okumak demek allhla konuşmak demektır her kulun yaratıcısıtla konuşması gerekir kuranı allah rızası içi bir sefer mealinden okuyun kuranla beyninizdeki bilgilerin çakıştıgını goreceksiniz ve beynimize ne kadar hurefenin dolaştıgını fark edeceksiniz peygamerimize inen ilk ayet alak suresidir alak suresinin birinci ayeti yaratan rabbinin adıyla okudur ama biz okumayız öyle bir alışkanlıgımız yok okuyamadıgımız için bu akılı kulanamıyoruz kullanmayıncada dogruyu bulamıyoruz insanlar dünaya hayatında ya kurana uyup cannete yaslanacaktır ya nefsine uyup cehenneme yaslanacaktır üçüncu bir şık yoktur bugün memleketimizde yaşadıgımız sorunların temelinde cihaleti egitimsizligi bulursun insanlar allahını tanımıyo insanlar peygamberini tanımıyor insanlar kuranı tanımıyor ve bu insanı nasılkotrol edecaksin allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun saygılar.

CVP:kuran nedir

sevap için neden okunmasın? milyonlarca insan 50cent şarkı gurubunun şarkılarını anlamak için mi dinliyor? insanlar tarkanı bilmem neyi anlamak için mi dinliyor?

oturup dizi izleyip şarkı türkü magazinle uğraşacaklarını sadece allah için anlamasalarda okusunlar sana ne.. bir yanına mı batıyor yoksa?

kaldı ki kuran okumayı öğrenen bir çok kişi arapça da öğrenmeye çalışıyor.. tabi sen şarkı türkü dinlerken bunlardan habersizsin.. şeytana hizmet etmeyi bırak şarkı dinleyen insanlarla uğraş

anlamak

cogumuz kur'an okuyoruz ama bir gün olsun manasini hic merak etmiyoruz, mesala benim tanidigim bir cok yasli var, onlara sorsamki kur anda demir ile ilgili axeti okudunmu biliyormusun desem hayir der, ay hali ile ilgili ayet sorsam hayir der, evlere girmenin adabi ayetoni sorsam hayir der, sadece arapca okur manasina önem vermez kardeslerimiz var malesef

anlamak

kur ani kerimi anlamak icin ne yapmali sadece meal okumak yaerli mi yoksa arapca yi ögrenmeye calisip ta mi anlamali

Yeni yorum gönder

Bu alanın içeriği gizli tutulacak ve açıkta gösterilmeyecektir.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Son yorumlar