warning: Creating default object from empty value in /home/khadis/domains/kuranvehadis.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

istinca

15. Tuvalet Temizliğini, İstincayı Su İle Yapmak

15. Tuvalet Temizliğini, İstincayı Su İle Yapmak

150- Enes İbn Mâlik şöyle demiştir:

"Hz. Peygamber tuvalet ihtiyacını görmek üzere çıkınca ben ve benimle bir­likte bir çocuk -tuvalet temizliği için- yanımızda bir su kırbası götürürdük.[16]

Açıklama

Buhârî bu başlığı koyarak, su ile tuvalet temizliği [17] yapmayı mekruh gören­leri ve Hz. Peygamber'in satoiiâhu böyle bir şey yapmadığını söyleyen­leri reddetmek istemiştir.

İSTİNCANIN ADABI

İSTİNCANIN ADABI

3509 - Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Bir gün Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'la birlikte idim. Aleyhissalâtu vesselâm küçük abdest bozmak ihtiyacını duymuştu. Hemen bir duvarın dibine, kumlu toprak bulunan bir noktaya gelip abdest bozdular. Sonra da:

"Sizden biri, küçük abdest bozmak isteyince bevli için uygun bir yer arasın!" buyurdular."

Ebu Dâvud, Tahâret 2, (3).

3510 - Mugire İbnu şu'be radıyallahu anh anlatıyor: "Resüllullah aleyhissalatü vesselâm kazayı hâcet için gidince, yoldan uzak olurdu."

İstanca'nın Hükmü

İstanca'nın Hükmü

1- Önden ve arkadan çıkıp mahreci (pisliğin çıkış yerini) aşma­yan pisliği gidermek sünnettir.

2- Pislik (çıkış yerinin sağına-soluna) yayılır ve katı ise ağırlık, sulu ise ölçü bakımından bir dirhem kadar ise (bu pisliğin) su ile giderilmesi vaciptir.

3- Çıkış yerinin sağma-soluna yayılan pislik, katı ise ağırlık, su­lu ise, ölçü bakımından (takriben) bir dirhemden fazla ise, giderilmesi farzdır.

İstinca (Ön Ve Arkanın Temizlenmesi)

İstinca (Ön Ve Arkanın Temizlenmesi)

Erkeklerin, âdetlerine göre yürüyerek, öksürerek, yaslanarak veya başka türlü idrar sızıntıları kesilip (temizlendiğine dair) kalben kanaat tirinceye kadar istibra* etmesi gerekir. Kişinin idrar sızıntısının sildiğine kalbi kanaat getirmedikçe, abdeste başlaması caiz değildir.

65- Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki

“Ön ve arka yollardan çıkan şeyler abdesti bozar. Boğazdan gi­ren hiç bir şey abdesti bozmaz.”[199]

66- Resulullah (s.a.v.) buyuruyor ki

data-ad-client="ca-pub-8844673487498982"
data-ad-slot="6052113740">

Son yorumlar